Merhabalar,

mrtky
Murat Kaya

Bilişimin bir çığ gibi büyüyerek dört bir yanımızı sardığı bilişim çağında ben de bir şeyler paylaşmak istedim.

Bilişim, daha çok bilgisayar ile tanışmam lise yıllarıma dayanıyor. 1995 yılında yeni açılan Bilgisayar Yazılım bölümüne kayıt yaptırmakla her şey başladı. Aslında elektrik bölümünü kazanmıştım =) . Giresun ikincisi olmam bile büyük şanstı benim için, nasıl oldu hala anlamış değilim. 2000 yılında, liseden mezun olduk sonra bilgi işlem şirketleri ve internet cafelerde, teknik işlerde deneyimlerimi geliştirdim. 2002 yılında Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ön lisan bölümüne girdim, bu bölüm bittikten sonra Açık öğretim işletme ye geçiş yaptım. Bir süre, bu bölüme ara verdikten sonra 2011 yılında tekrar okumaya başladım ve 2015 yılında mezun oldum.

2006 yılında Giresun İl Sağlık Müdürlüğünde, Otomasyon sistemi sorumlusu ve destek personeli olarak işe başladım. 2008’in ilk ayında askerlik görevi için ayrılana kadar burada Server’lar, Web sunucuları, telefonla destek ve veri tabanı konularında deneyim kazandım. 2009 Mart ayında askerden geldikten hemen sonra Ankara’da özel bir şirkette teknik destek ve eğitim personeli olarak işe başladım. Burada 4 ay çalıştıktan sonra kariyerimi ilerletmek için İstanbul’a taşındım.

İstanbul’da Teleperformance Metis A.Ş. de işe başladım ve ilk olarak Windows 7 ve Windows XP gibi ev kullanıcısı ve küçük işletmelere yönelik olan işletim sistemlerine destek verdim. Kısa sürede müşteri memnuniyeti kazandığım için, Server işletim sistemi ve Office ürünlerine destek vermek üzere terfi ettim. Bu bölümde de yaklaşık 7 ay görev yaptıktan sonra BilgeAdam Eğitim Hizmetleri A.Ş’den iş teklifi aldım ve Şubat 2011’de işe başladım. Yine Microsoft ürünlerinde kendimi geliştirerek, önce iç SCCM kurulumu yönetimini gerçekleştirdim.

Yaklaşık 4 ay sonra Ankara’da bir Bakanlığın SCEP kurulumu projesini tamamladım ve teslim ettim. Bu projeden sonra Turkcell’de SCCM Administration görevi yapmak üzere Maltepe Plaza’da Outsource olarak çalışmaya başladım. Burada, SCCM 2007’den 2012’ye geçiş projesini tamamladım. Ayrıca, SCCM’in en kapsamlı kullanıldığı yer olması benim için büyük bir avantaj oldu. SCCM’in tüm özelliklerini sonuna kadar kullandık diyebilirim. SCCM ile raporlama yaparak aynı zamanda SQL yazmada da kendimi geliştirdim. PowerShell’in gelişmeye başlamasıyla bir çok işi PowerShell Scriptleri ile yaparak kendimi PowerShell’de de geliştirdim. Turkcell’deki SCCM projesi bittikten sonra 2015 Kasım ayında BilgeAdam’ın iç kadrosuna geri döndüm.

SCCM ve PowerShell eğitimleri yaklaşık 4 ay hizmet verdikten sonra Microsoft’a Outsource olarak Windows 10 TSP’i olarak görev vermeye başladım. Yaklaşık 200 civarında orta ölçekli şirkete Windows 10’a geçişlerini planlayarak 8 ay kadar hizmet verdim. Görev değişikliği nedeniyle BilgeAdam iç kadrosunda Lider Danışman olarak 2017 Eylül ayına kadar, SCCM, PowerShell, Windows 10, MBAM eğitimleri ve projeleri yaparak hizmet verdim. Ekim ayında eşimin Yüksek Lisans eğitimi için Politeknika Varşova’ya kabul edilmesi ve kayıt olması ile taşınmaya karar verdik. 3 ay kadar Varşova civar şehirleri keşfettikten sonra, Schneider Electric Polska’dan iş teklifi aldım ve Ocak 2018 ayından beri burada çalışmaktayım. Linux tabanlı Amazon Web Servislerini ve HPE IDOL sistemini yönetiyorum. Günlerim, Linux, AWS, HPE IDOL ve Polonya’yı keşfetmekle geçiyor.

Zaman ayırdığınız için, Teşekkürler…

Comments (4)

 1. Bu arada boyle bir cok deneyimler heryerde aktariliyor ama bizler gibi bazi kisilere ozgu kendi kesfettigimiz ozel cozumler vardir. ben acikcasi bunlari aciklamaya kiyamiyorum hep kendime saklarim yada yakin cevreme 😉 sen bu blogla acik kod akimina mi girdin dostum 🙂 sen simdi pencereleri birakip linux~ a da gecmistirsin 🙂 neyse paylasmak guzeldir.. guzel olmus. kolay gelsin.GL.

  • böyle ufak tefek sorunların çözümü paylaştıkca hem insanlar öğreniyor, hemde basit konularla tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmıyorum 🙂

 2. başarılı paylaşımlar.. devamını bekliyorum 🙂

 3. Merhaba,
  Başlıkta dediğin gibi Büyük Sorunlara Basit Çözümler.
  Gerçekten uzak masaüstü 120 sorununu sizin çözüm önerinizle halletik.Çok teşekkür ederim paylaşımınız için.
  RIDVAN ARIK – ESKİŞEHİR 1 EKİM 2011

Comment here